Seven Wonders

Antik dünyanın harikalarını canlandırmayı amaçlayan modern bir harikalar listesi ile karşımıza çıkan “Yeni Yedi Harika” projesi, özel kalem koleksiyonlarıyla ünlü İtalyan markası Marlen’e de ilham oldu. İsviçreli Özel Yeni 7 Harika Kuruluşu’nun internet ve cep telefonu kanalıyla organize ettiği bir anket sonucu belirlenen dünyanın yeni harikaları, 7 Temmuz 2007’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da açıklanmıştı.

Kazananlar: Maya Kenti Chichen Itza, Rio De Jeneiro’daki Christo Redentor Heykeli, Kolezyum, Çin Seddi, Antik İnka Kenti Machu Picchu, Ürdün’deki Petra ve Tac Mahal.

Ulusal simalar ve ünlüler ile de Yeni 7 Harika kampanyası birçok ülkeye yayıldı. Yeni  Yedi Harika, şeffaf oylama ve kayıtlı oy verenlerin kültürel çeşitliliğine bağlı olarak, küresel diyalog ve kültürel alışveriş hedefine de ulaşmış gibi görünüyor.

Kampanya ile ilk olarak küresel alışveriş ve kültürler arası anlaşmayı teşvik edip desteklemek hedeflendi. Ayrıca, Yeni 7 Harika, dünyadaki herkesin hatırlayıp paylaşabileceği 7 değerden oluşan bir “Küresel Hafıza” meydana getirdi.


Marlen, bu olağanüstü abidelere ithafen 38 dolmakalem, 28 rollerball kalem seti üreterek kültürlerarası iletişim kurma ve güçlendirme çalışmalarına prestijli bir katkıda bulunuyor. Ayrıca, tekli olarak almak isteyenlere özel her bir “Harika” için 77 parça dolmakalem, 68 parça rollerball kalem de bulunuyor. 

Aşkınız için belki Tac Mahal’i alamazsınız ama gönlünüzdeki değişmez harikanın kim olduğunu ona bu koleksiyonla anlatabilirsiniz. 

Dünyanın Yedi Harikası fikrinin çıkışı Heredot (M.Ö. 484-425) ve Callimachus (M.Ö. 305 – 240) yıllarına uzanıyor. Listede Keops Piramidi, Babil’in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Rodos Heykeli ve İskenderiye Feneri yer alıyor. Bu antik listedekilerden sadece Keops Piramidi ayakta. Diğer altısı deprem, yangın ya da başka sebeplerden yok oldu.

Nereden Temin Edilir

Bayi listemizi incelemek için lütfen